Według bardzo wielu osób Karate Kyokushin jest jedną z najskuteczniejszych i najtwardszych odmian karate. Twórcą stylu jest Japończyk Koreańskiego pochodzenia - Masutatsu Oyama. Wyemigrował on do Japonii w wieku 15 lat. Jako uchodźca nie miał łatwego życia. Zaczął więc trenować sztuki walki. Judo, chińskie kempo, oraz karate (shotokan, goju-ryu). Jednak to mu nie wystarczało. Udał się więc na półtora roku na górę Mitsumine w Japonii. Tam doskonalił swoje techniki. Po powrocie z gór otworzył swoje pierwsze DOJO. Zajął się też propagowaniem swojego nowego stylu - KYOKUSHIN. Polegało to na toczeniu pojedynków z każdym, który miał odwagę stanąć do walki z "ręką boga" (tak nazwała Oyamę japońska prasa po jego wyczynach). Gdy już nie było chętnych Oyama nie przestał walczyć. Kolejnymi przeciwnikami były BYKI. W sumie stoczył ponad 60 pojedynków z bykami. Większość z nich zabił techniką shuto (kant dłoni). Założeniem stylu Kyokushin jest maksyma: "Walcz tak, aby każda kolejna technika nie była już potrzebna". Innymi słowy uderz raz, a konkretnie. Techniki stylu kyokushin są więc nie tylko szybkie ale i silne. Dlatego też najlepsi zawodnicy mogą się pochwalić sukcesami w takich turniejach jak K-1, czy IchiGeki. System Kyokushin został nawet nazwany esperantem karate ponieważ, jak pisałem wcześniej, posiada techniki różnych innych stylów walki. To chyba mówi samo za siebie, że styl kyokushin należy do jednych z najtwardszych. Adept po kilkunastu latach treningu potrafi złamać tafle lodu, cegły, czy kije baseballowe.
Kyokushin uprawia w Polsce ponad 13 tysięcy osób, a na świecie liczba ta sięga ponad milion. Do trenujących można zaliczyć takie sławy jak Vladimir Putin (prezydent Rosji, 5 dan kyokushin karate organizacji IKO1), Alosza Awdiejew (polski aktor, 1 kyu kyokushin karate organizacji IKO1). Ronald Regan był honorowym członkiem IKO, piłkarz David Beckham otrzymał honorowy czarny pas od kancho Shokei Matsui, natomiast sir Seana Connery, przed wcieleniem się w rolę super agenta Jamesa Bonda pobierał nauki u sosai Masutatsu Oyamy.
Karate kyokushin tak jak inne sztuki walki, oprócz tego, że uczy technik walki, jest sportem symetrycznym. Oznacza to, że po solidnym i dobrze poprowadzonym treningu mamy pewność, iż pracowała każda część ciała. Kyokushin w swoich treningach zawiera także elementy rozciągania (dowiedziono, że osoba, która się systematycznie rozciąga, wygląda młodziej w starszym wieku), tzw. "wytrzymałościówki", zabaw, oraz samoobrony. Jak pisałem wcześniej adept karate potrafi złamać nogą kij do baseballa. Proszę sobie zatem wyobrazić co by było gdyby zamiast kija wstawić głowę przeciwnika atakującego nas J.
Niestety są i minusy tego pięknego sportu L. Zaliczyć do nich można brak uderzeń na twarz w walce sparingowej. Wiem z własnego doświadczenia, że później w realnej walce bardzo trudno jest wyprowadzić cios na głowę. Oczywiście chodzi mi o ręce, bo kopniaki na strefę Jodan (czyt. Dżodan - strefa głowy), są jak najbardziej dozwolone. Drugim minusem jest brak technik walki w parterze, gdyż pojedynek prowadzony jest tylko w stójce (Dlatego trening Kyokushin polecam urozmaicić np. Treningiem popularnego BJJ czyli Brazylijskiego Ju-Jitsu, czy Judo, które praktycznie w całości opierają się na walce w parterze). Ale jak zawodnik jest dobry to nie pozwoli się przeciwnikowi sprowadzić na ziemię.
Podsumowując Karate Kyokushin bez wątpienia należy do najtwardszych i najskuteczniejszych odmian karate. Jego techniki są bardzo szybkie i silne. Jak powiedział kiedyś jeden z wielkich mistrzów "walczy człowiek a nie styl". Zatem nie ważne jaki styl wybierzesz, ważne abyś ćwiczył wytrwale a na pewno osiągniesz mistrzostwo. Kyokushin Ci w tym pomoże.
|